Przygotowanie do ciąży

Jeżeli planujesz zajście w ciążę, warto odpowiednio się do tego przygotować. Świadome macierzyństwo powinno być dokładnie przemyślane, a przygotowanie warto rozpocząć nawet 12 miesięcy przed planowanym poczęciem.

Jeżeli razem ze swoim partnerem zamierzacie powiększyć rodzinę, zgłoś się na wizytę kontrolną celem oceny swojego stanu zdrowia. Warto poinformować lekarza ginekologa o swoich planach, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znacząco możesz zwiększyć szanse na zapłodnienie oraz urodzenie zdrowego dziecka.

W okresie przed koncepcyjnym czeka was wiele zmian. Zarówno przyszła mama, jak i tata powinni zadbać o zmianę stylu życia, poprawę kondycji fizycznej oraz zmianę nawyków żywieniowych.

Oprócz redukcji masy ciała, wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania zalecane jest co najmniej na 12 tygodni przed planowanym poczęciem, rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym. Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, która bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych potrzebnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Zalecana dobowa dawka kwasu foliowego dla zdrowych kobiet planujących ciążę to 0,4 mg na dobę.

Drogie Pacjentki , w obliczu aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, wprowadziłem dodatkowe środki bezpieczeństwa: wyposażyłem recepcję, pomieszczenia socjalne i łazienki dla Pacjentek i personelu w certyfikowane dezynfekujące płyny antybakteryjne. Rozszerzyłem również procedury dezynfekcji powierzchni i wyposażenia gabinetów oraz te dotyczące strojów ochronnych personelu.

Wprowadziłem także poniższe zasady, proszę wszystkie Panie o ich przestrzeganie:

  • Podczas telefonicznego umawiania wizyty proszę o informacje, które upewnią mnie , że Pacjentka nie miała w ostatnim czasie kontaktu z osobami znajdującymi się pod nadzorem sanitarnym bądź zdradzającymi objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem: jak gorączka, kaszel, duszność, ogólne osłabienie, bóle mięśni.
  • Na umówioną wizytę należy przychodzić bez osób towarzyszących i dokładnie o wyznaczonej porze – dzięki temu w poczekalni będzie przebywała tylko jedna Pacjentka . Wizyty umawiane są z zachowaniem odstępów czasowych ułatwiających przeprowadzenie dezynfekcji wszystkich powierzchni w gabinecie zabiegowym oraz pomieszczeniach ogólnodostępnych.
  • Po wejściu do gabinetu należy dokładnie zdezynfekować ręce środkiem dostępnym w recepcji, a następnie umyć je w łazience. W trakcie dezynfekcji rąk oraz przy recepcji należy pozostać we własnej maseczce.
  • Przed wizytą prosimy o podpisanie specjalnej zgody na badanie, zgodnej z wymaganiami obowiązującymi w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.
  • Wspomniane wyżej procedury mogą powodować, że wizyta w gabinecie trwać będzie dłużej niż zwykle, w związku z tym proszę o zarezerwowanie na nią więcej czasu.

Dziękuję !